موضوع ارزهای دیجیتال بحث تازه‌ ای نیست و سیاستی که دولت در مورد آن پیش گرفته در بعضی زوایا و دیدگاه‌ ها با همدیگر متفاوت است. بانک مرکزی محتاطانه‌ تر با این موضوع برخورد می‌ کند و وزارت ارتباطات بی‌ پرواتر سراغ این پدیده رفته است.

وزیر ارتباطات در نشست خبری آنلاین خود روی موضوع لزوم استفاده از فناوری ارز دیجیتال تاکید دوباره داشت و خبر داد که ایران قادر است در سال آینده نخستین گام‌ های پیاده‌ سازی ارز دیجیتال بومی را داشته باشد.

محمدجواد آذری جهرمی در این نشست با انبوه سوالات خبرنگاران در مورد ارز دیجیتال رو به رو بود و تلاش کرد این موضوع را کمی بیشتر شفاف‌ سازی کند. به گفته ی او فراخوان اولیه توسط وزارت ارتباطات و پست‌ بانک به عنوان متولی ارز دیجیتال بومی داده شده و کارشناسان حاذق و ماهر این حوزه در اوایل سال آینده شناسایی و معرفی می‌ شوند تا در کنار هم برنامه‌ ای مدون برای ساخت ارز دیجیتال بومی را طراحی کنند :

“موضوع ارز به بانک مرکزی دخل دارد ولی وقتی پسوند دیجیتال به آن اضافه شود، بحث ارز دیجیتال به میان می‌ آید که آن را به فناوری اطلاعات و ارتباطات مرتبط می کند. بارها تاکید کرده ایم که دانش مسئولان در این حوزه با کم و کاستی رو به رو است و از همین رو در وزارتخانه تصمیم گرفتیم که دستگاه‌ ها و عوامل اجرایی مربوط به این موضوع، در مورد مباحث مختلف فین‌ تک‌ ها و ارزهای دیجیتال آگاهی کامل و به‌ روزی داشته باشند.”

جهرمی خبر می‌دهد که فراخوان‌ های لازم از طریق پست بانک برای تولید ارز بومی دیجیتال داده شده و قرار است کارشناسان مختلف این سازمان با همکاری بانک مرکزی و دیگر سازمان‌ های ذی‌ ربط زوایای مختلف ارز دیجیتال و عرضه آن در کشور را بررسی نمایند. او خبر می‌ دهد که بیت کوین و موارد مشابه دارای زوایای فنی، اقتصادی و حتی فقهی هستند که همگی باید توسط کارشناسان سنجیده شوند تا مدل نمونه اولیه در سال آینده بتواند رونمایی شود.

قبلا وزیر ارتباطات از عقیده ی خود درباره ی دگرگونی سیستم‌ های اقتصادی و حاکمیتی و حتی سیاسی در دنیا پس از گسترش و توسعه ارزهای دیجیتال گفته بود و تاکید کرده بود که این مسئله می‌ تواند به اقتصاد کشور کمک کند.