در حالی که ارزش بیت کوین در ماه های گذشته به چیزی حدود ۲۰ هزار دلار افزایش یافت، اما حالا با قیمتی در حدود ۱۰ هزار و ۴۹۰ دلار مبادله می شود. در بین این نوسنات این سوال مطرح می شود که در ده سال آینده ارزش این ارز دیجیتال چه مقدار خواهد بود، ۱۰۰ دلار یا ۱۰۰ هزار دلار؟

برای مشخص شدن این موضوع “کِنِت روگوف” استاد دانشگاه هاروارد و اقتصاددان به بررسی پرداخته. او به رسانه خبری CNBC اعلام نموده که استفاده از بیت کوین به عنوان پول در تراکنش ها همچنان محدود خواهد ماند. به عقیده ی روگوف علت این موضوع به خاطر ماهیت بیت کوین است. این ارز دیجیتالی می تواند برای پول شویی یا فرار از مالیات به استفاده شود و به همین علت رگولاتورهای قانون گذاری در کل دنیا سعی می کنند تا مانع استفاده ی گسترده از آن شوند. تحلیلگر مذکور در ادامه گفته :

«من تصور می کنم در ده سال آتی ارزش بیت کوین نسبت به میزان فعلی به میزان بسیار کمی افزایش یابد.»

او این ادعا را دارد که امکان اینکه ارزش بیت کوین به ۱۰۰ دلار برسد خیلی بیش از این است که شاهد ارزش ۱۰۰ هزار دلاری این پول دیجیتالی باشیم. البته ادعای او در بین انجمن های پول های دیجیتالی نیز مخالفانی دارد. افرادی که اعتقاد دارند ارزش بیت کوین در آینده به میزان خیلی زیادی افزایش می یابد.

روگوف در مورد اینکه دولت ها تا چه میزان باید در مبادلات بیت کوین دخالت کنند معتقد است :

«این مسئله که دولت ها اجازه ی تراکنش های ناشناس کوچک را با استفاده از ارزهای مجازی دهند مطلوب است، اما این موضوع که اجازه پرداخت های ناشناس در مقیاس بزرگ را بدهند، مسئله ی دیگری است که باعث می شود دریافت مالیات ها یا مقابله با فعالیت های مجرمانه به شدت مشکل شود.»

در کنار همه ی این موضوعات مسئله ی دیگری که مطرح می شود این است که آیا در ایران دولت باید در پی نظارت بر پول های دیجیتالی و نیز راه اندازی نمونه بومی خود باشد؟ چندی پیش پلیس فتا اعلام کرده بود که بیت کوین از بزرگترین مشکلات جرایم سایبری کشور است، اما به نظر می رسد ورود بانک مرکزی به موضوع ارزهای دیجیتالی در نهایت به نفع اقتصاد کشور خواهد بود. حتی چند روز قبل وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از عرضه و تدوین قوانینی برای معرفی نخستین ارز دیجیتال در کشور داده بود.