یک شرکت اماراتی در تلاش برای منطبق کردن خرید و فروش ارزهای دیجیتالی با شریعت اسلامی است و یک ارز دیجیتال تحت پشتیبانی طلا منتشر خواهد کرد.

افزایش علاقه مندی به ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم به منطقه ی حاشیه ی خلیج فارس و جنوب شرق آسیا یعنی مراکز اصلی مالیه اسلامی نیز ورود پیدا کرده است.

ولی به علت اینکه ارزهای دیجیتالی فرآورده های مهندسی مالی هستند و ابزار سفته بازی به حساب می آیند، شریعت اسلامی نگاه چندان مثبتی به آن ها ندارد. در شریعت اسلامی به جز ممنوعیت گرفتن سود پول، تاکید خاصی روی فعالیت های اقتصادی واقعی بر مبنای دارایی های فیزیکی وجود دارد و فعالیت های احتکاری پولی مذموم شمرده می شود.

این موضوع باعث ایجاد شبه هایی در میان علمای اسلامی درباره ی شرعی بودن یا نبودن داد و ستد ارزهای دیجیتالی شده است. شرکت های منتشر کننده ی ارزهای دیجیتالی با هدف برطرف کردن این حساسیت ها در حال ارائه ی ارزهای دیجیتالی با پشتوانه ی دارایی های فیزیکی هستند.

یک شرکت اماراتی در تلاش برای منطبق کردن خرید و فروش ارزهای دیجیتالی با شریعت اسلامی است و یک ارز دیجیتالی تحت پشتیبانی طلا با نام وان گرم است.

هر واحد ارز دیجیتالی وان گرم تحت پشتیبانی حداقل یک گرم طلای فیزیکی قرار دارد که در مکانی مشخص نگهداری می شود. این ایده با هدف محدود کردن سفته بازی مطرح شده است.

ابراهیم محمد، شهروند انگلیسی که سال قبل به همراه چند سرمایه گذار دیگر شرکت وان گرم را تاسیس کرد گفت :

“طلا جزو نخسیتن اشکال پول در جوامع اسلامی بوده است و از این رو برای پشتیبانی از ارزهای دیجیتالی مناسب به نظر می رسد. ما سعی می کنیم ثابت کنیم که قوانین و مقررات اسلامی در انطباق کامل با فناوری دیجیتالی بلاک چین قرار دارد.”

تا حالا ده ها میلیون دلار از این ارز دیجیتالی تحت پشتیبانی طلا منتشر شده است. حدود ۶۰ درصد از این نوع ارز دیجیتالی که قرار است منتشر شود، هنوز به فروش نرسیده است.