اگر وضعیت بازار قطعات سخت افزاری ایران را دنبال می کنید، پس باید از افزایش شدید قیمت قطعاتی مانند کارت گرافیک آگاه باشید. شاید در نگاه نخست به نظر برسد که افزایش قیمت کارت های گرافیکی به دلیل افزایش قیمت دلار و ناموجود کردن این قطعات توسط فروشندگان داخلی است که باعث ایجاد عدم توازن در عرضه و تقاضا شده و قیمت این تجهیزات افزایش یافته است.

ولی داستان کمی پیچیده تر از این حرف ها است. افزایش قیمت کارت گرافیک تنها مختص به ایران نیست و کاربران رایانه های شخصی، تقریبا در تمام کشورهای جهان با این مشکل رو به رو هستند. با این حال تعداد زیادی از کاربران معتقدند که این گرانی می تواند به دلیل افزایش فوق العاده زیاد قیمت ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین باشد. یکی از تجهیزات مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال، کارت گرافیک است و در نتیجه جویندگان طلا موجب شده اند موجودی این قطعات در بازارهای مختلف تمام شود و قیمت آن افزایش چشمگیری داشته باشد. ولی چنین تصوری صحیح است؟

بیت کوین، اتریوم و به طور کلی همه ی ارزهای مجازی، وقتی استخراج می شوند که رایانه ها قادر باشند پازل های پیچیده ریاضیاتی را حل کنند که قادر به تامین امنیت بلاک چین ارزهای دیجیتال باشند. در واقع می توان این پول های مجازی را جایزه ای برای تلاش برای حفظ امنیت شبکه به کاربران در نظر گرفت. با این حال حل کردن مسائل مورد نظر به توان پردازشی بالایی نیازمند است و به علاوه، هزینه هایی مثل مصرف انرژی را هم باید مد نظر قرار داد. اکنون و با در نظر گرفتن شرایط دنیای واقعی نمی توان به استخراج بیت کوین از طریق پردازنده های گرافیکی رایج برای کاربران عادی امیدوار بود. ولی کارت های گرافیکی گیمینگ با توان پردازشی بالا گزینه هایی خیلی عالی برای استخراج ارزهای دیگری مثل اتریوم هستند و بیت کوین نیست که موجب زیاد شدن تقاضا برای کارت های گرافیک گیمینگ شده است، بلکه ارز دیجیتالی کم قیمت تری به نام اتریوم است که باعث این اتفاق شه است.

ماینرها در طول ماه های گذشته علاقه ی زیادی به خرید کارت های پرطرفداری مثل GTX 1070، GTX 1080 و یا RX480، RX580 و همچنین RX Vega 56 از AMD از خود نشان داده اند. زیاد شدن تقاضا برای این کارت ها موجب تمام شدن موجودی آن ها به صورت کاملا فراگیر و بین المللی شده و در نتیجه کارت های باقی مانده با قیمت زیادی به فروش می رسند. برای مثال کارتی مانند GTX 1060 انویدیا با قیمتی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار توسط کمپانی سازنده به بازار عرضه می شود ولی هم اکنون خرید آن نزدیک به ۵۰۰ دلار هزینه دربر خواهد داشت. البته همین قیمت نیز بستگی به انصاف فروشنده دارد و حتی دیده شده قیمت همین کارت وارد محدوده ی ۷۰۰ دلار هم شده است و به طریقی مشابه، کارت های قدرتمندتری مثل GTX 1080 به آسانی با قیمتی نزدیک به ۱۵۰۰ دلار در اختیار علاقمندان قرار می گیرند. نتیجه ی چنین اتفاقاتی موجب شده که خیلی از کاربران که بعد از ماه ها برای ارتقای رایانه یا خریدن یک سیستم جدید برنامه ریزی داشتند با سد محکمی رو به رو شوند. سوالی که در این بین ایجاد شده این است که چه وقتی این نوسان قیمتی به پایان میرسد؟

ارزش بیت کوین در ماه های آخر سال ۲۰۱۷ به رقم باور نکردنی ۱۷۰۰۰ دلار رسید که یک رکورد برای این پول دیجیتال محسوب می شود. این اتفاق به صورت زنجیروار موجب زیاد شدن قیمت سایر ارزهای دیجیتالی نیز شده است. به عنوان مثال، اتریوم به عنوان ارز مورد علاقه ی ماینرهای تازه وارد به دنیای استخراج، قیمتی در محدوده ی ۱۰۰۰ دلار دارد که نسبت به یک ماه گذشته بیشتر از ۳۰۰ دلار افزایش را نشان داده است. ارزهای دیجیتال در ماه های اخیر روندی نزولی را در پیش گرفته اند و آخرین قیمت ثبت شده برای بیت کوین حدودا ۸۵۰۰ دلار بوده است. اما نمی توان با قاطعیت گفت که این روند همچنان نزولی خواهد ماند یا تا محدوده ای کاهش می یابد و بعد از آن به ثبات خواهد رسید. به نظر در حال حاضر به هیچ عنوان وقت مناسبی برای بستن یک سیستم جدید گیمینگ یا ارتقای آن نیست و چشم انداز دقیقی از وضعیت آینده در اختیار کسی قرار ندارد.