بانک مرکزی هند بکارگیری ارزهای رمزنگار را توسط موسسات مالی این کشور ممنوع اعلام کرد و ارزهای دیجیتال به عنوان پول قانونی در هند شناخته نمی شوند.
بانک هند اعلام نمود که از این به بعد تجارت ارزهای رمزنگار توسط موسسات مالی این کشور قانونی نیست. بانک هند در اطلاعیه ی خود اعلام کرد که با توجه به ریسک های مرتبط در حوزه ی ارزهای رمزنگار و تاثیر منفی آن، موسسات مالی این کشور مجاز به ارائه ی خدمات ارزهای مجازی به هیچ فرد حقیقی و شرکت ها نیستند.
بانک مرکزی هند اعلام کرد، آن گروه از موسساتی که در هم اکنون خدمات ارزهای رمزنگار را ارائه می دهند، باید با توجه به جدول زمانی که منتشر می شود به فعالیت خود پایان دهند.
بر این اساس، به دنبال افزایش بیش از ۱۳ هزار درصدی قیمت بیت کوین در سال قبل و رسیدن آن به نزدیک ۲۰ هزار دلار در هر واحد در ماه مارس سال ۲۰۱۷، توجه رگولاتورهای مالی برای کنترل آن و اتخاذ سیاست های بازدارنده ارزهای مجازی بیشتر شده است. هم اکنون قیمت بیت کوین حدود ۷ هزار دلار است.
همچنین اکثر ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین توسط هیچ دولت مرکزی پشتیبانی نمی شوند و به این معنی است که هر کشوری، استانداردها و مقررات خاص خودش را دارد.
به همین منظور، از بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی در هند به عنوان پول قانونی نام برده نمی شود و قبل از اینکه بانک مرکزی هند این اطلاعیه را منتشر کند، دولت هند نسبت به ریسک های مرتبط با ارزهای مجازی در حوزه داد و ستد آن هشدار داده بود. بانک هند اعلام کرد که دارایی های دیجیتال، نگرانی را در مورد حفاظت از مشتری، یکپارچکی بازار و پول شویی زیاد می کند.
روزنامه ی “هندو” در مقاله ای نوشت که دولت هند تدابیری را اتخاذ کرده تا استفاده از دارایی های رمزنگار را برای تامین مالی فعالیت های نامشروع یا بکارگیری آن را به عنوان بخشی از نظام پرداخت ریشه کن کند.
بیشتر از ۳.۵ میلیارد دلار تراکنش با ارزهای رمزنگار در ۱۷ ماه گذشته،در هند به ثبت رسیده است و تقریبا ۵ میلیون نفر در حوزه ی ارزهای مجازی در سرتاسر این کشور سرمایه گذاری کرده اند.
طبق این گزارش، بانک هند در ارتباط با فناوری بلاک چین سیاست های بازی دارد؛ فناوری که از آن می توان برای ارتقاء و کارآمدی نظام مالی بهره برد.