نوریل روبینی اقتصاددان و استاد تجارت دانشگاه نیویورک یکی از آخرین اظهارنظرهای جنجالی در مورد بیت کوین را یک ماه قبل در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ ارائه کرد. افول بیت کوین از رکورد ۲۰ هزار دلاری پایان سال ۲۰۱۷ به زیر مرز ۷ هزار دلار موجب شد تا مصاحبه روبینی در بازار ارزهای دیجیتالی انعکاس فراوانی داشته باشد.
او قبل از این هم در مورد با بیت کوین تحلیل های خود را منتشر کرده بود؛ ولی این بار لحن شدیدتری را در توصیف خود به کار برد. او بیت کوین را بزرگ ترین حباب در تاریخ بشر مورد خطاب قرار داد. روبینی در ادامه به سایر ارزهای رمزپایه نیز به عنوان مخاطرات دیجیتالی دیگر که بعضی از آن ها حتی بدتر از بیت کوین هستند حمله کرد. تاریخچه ی بیش از یک دهه استفاده از تکنولوژی بلاک چین تنها به معرفی بیش از ۱۳۰۰ ارز دیجیتالی منتهی شده است که هریک ریسک مالی منحصر به خود را دارد.
نوریل روبینی، کارشناس اقتصادی که قبلا وقوع بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ جهان را پیش بینی کرده بود، رویکرد بدبینانه ی خود را در مورد بازار ارزهای دیجیتال را در چند مرحله ابراز کرده است. روبینی هشدار داد این ارز مجازی در آینده به قدری درگیر قوانین خواهد شد که در آخر از بین می رود. روبینی اعتقاد دارد که یک حباب احتمالی بزرگ در قیمت بیت کوین وجود دارد؛ چون این ارز مجازی نه در قالب نظام پرداخت است و نه راه مناسبی برای ذخیره سرمایه. افزایش قیمت بیت کوین در بازار جهانی به خودی خود شکل گرفته و هیچ دلیل بنیادی برای رشد نجومی قیمت این ارز مجازی وجود نداشت. نکته ی دیگر اینکه خلافکاران از این ارز برای پوشش فعالیت مالی خود استفاده می کنند و من فکر می کنم در آینده کشورهای بیشتری مثل چین معاملات این ارز را غیرقانونی خواهند کرد و در پس این نوع قانون گذاری ها بیت کوین از بین می رود. وی قبلا وقوع رکود بزرگ اقتصادی سال ۲۰۰۸ جهان را پیش بینی کرده و گفته بود که نظام بانکداری دنیا هم در اروپا و هم در آمریکا تغییرات ناخوشایندی را تجربه می کنند.