به نظر میرسد که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) در حال رهگیری و رصد بلاک چین بیت کوین است و یکی از هدف های این حرکت، شناسایی هویت کاربران این شبکه توزیع شده است.

خبرگزاری “اینترسپت” اعلام کرد که طبق اسناد منتشر شده توسط “ادوارد اسنودن”، بررسی و رصد شدید بیت کوین و اتفاقات اطراف آن از جمله اهداف مهم آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا است.

بعضی از این اسناد حاکی از آن اند که مسئله خیلی جدی تر از پیگیری اخبار و رهگیری دفتر کل بیت کوین است و این آژانس حتی نرم افزارهای مرتبط با مخفی کردن هویت های دیجیتالی افراد و ترافیک جهانی اینترنت را هم زیر نظر می گیرد.

به طور مثال در یکی از یادداشت های منتشر شده می توان دید که بعضی اطلاعات مثل، رمزهای عبور یک کاربر بیت کوین، فعالیت های اینترنتی و فاکتورهای تعیین نوع دستگاه او در اختیار کارکنان این آژانس قرار دارد.

طبق گزارش ها این آژانس از سال ۲۰۱۳ به دنبال رهگیری بیت کوین است. این کار هم به وسیله ی برنامه ای با اسم رمزی OAKSTAR صورت می گیرد. گزارش های دیگر حاکی از آن است که MONKEYROCKET برنامه ای دیگر است که وسیله بستری از OAKSTAR، جزئیات بیشتری را در اختیار آژانس امنیت ملی آمریکا قرار می دهد.

در یکی دیگر از یادداشت هایی که توسط SSG11 منتشر شده، عنوان شده است که نرم افزار “مانی راکت” می تواند با رهگیری یک تراکنش، به فرستنده و گیرنده ی مبالغ دسترسی پیدا کند.

سیستم XKeyScore، از جمله برنامه هایی است که آژانس امنیت ملی برای رهگیری ترافیک اینترنت بین المللی استفاده می کند که توسط اسنودن در سال ۲۰۱۳ افشا شد.

انتشار این اخبار در حالی انجام شد که مدتی اخبار متفاوتی از علاقه ی دولت آمریکا و ضرب الاجل دولت به منظور قانون گذاری در حوزه ی ارزهای دیجیتال در صدر فهرست اخبار حوزه ی ارزهای دیجیتال قرار گرفت. دولت آمریکا از ضرورت ایجاد قانون گذاری های برای جلوگیری از فعالیت های پول شویی و غیرقانونی یاد می کند.