در حالی که خیلی از کشورهای دنیا از ارزهای دیجیتال استقبال آنچنانی نداشته اند، مسئولان کشور در تلاش برای ورود این تکنولوژی تازه هستند.

در حالی که گفته می شود ارزهای دیجیتال امنیتی ندارند و ممنوع شده اند، ولی وزیر ارتباطات از پیاده سازی نخستین ارز دیجیتال به صورت آزمایشی خبر داده است.

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در این مورد با اشاره به اینکه کشور به نقشه راه حرکت به سمت بلاک چین نیاز دارد، گفت :

بلاک چین به عنوان یک واقعیت خواهد آمد و نکات مثبت و بی نظیری در کنار این تکنولوژی وجود دارد. البته در کنار هر تحولی، تهدیدهایی وجود دارد و حتی در بیت کوین ارز زیادی از کشور خارج و مردم متضرر شدند.

با این حال بانک مرکزی در مورد خرید و فروش آن به مردم هشدار داد

سیف، رئیس بانک مرکزی در این مورد گفت :

این بیت کوین ها را نه ما و نه هیچ بانک مرکزی دیگری ضمانت نمی کنیم. همچنین مواضع بانک های اروپایی و آسیایی بررسی شده است، ولی هیچ بانکی این پول را مورد تائید قرار نداده است.

وی در مورد بلاک چین افزود :

بانک مرکزی تحولات را پایش می کند و با همکاری سایر بانک های مرکزی و نهادهای سیاسی و اتخاذ رویه هایی با نظر داشت به ریسک رمزینگی پول درصدد است بتواند با اتکا به فناوری جدید آن زمینه استفاده کاربردی را فراهم نماید.

خلاهای قانون ارزهای دیجیتال پر شود

اسکویی، رئیس شورای سیاست گذاری همایش فرصت ها و چالش های ارز با اشاره به اینکه ابعاد پدیده نو ظهور ارزهای دیجیتال بیشتر مورد بررسی قرار می گیرند، گفت :

این حوزه فرصت خیلی بزرگی برای کشور است ولی به علت اینکه قانونی در مورد آن وجود ندارد ابهاماتی هست. همه ی کسانی که می خواهند به این حوزه وارد شوند خواهان ورود قانونی هستند پس باید این خلاها پوشش داده شود.

سودبردن هکرها و قانون شکنان از ارز مجازی

ملکی، کارشناس فضای مجازی هم در این مورد گفت :

این نوع ارز بسیار مورد قبول هکرها، باج گیرها، توزیع کنندگان مواد مخدر، فروشندگان اسلحه و کارهای غیرقانونی دیگر است.

بانک مرکزی در حال سیاست گذاری برای بیت کوین است و از سمتی دیگر وزارت ارتباطات هم به دنبال نهایی کردن زیر ساخت های ارز دیجیتال است. آنچه که باید مورد توجه قرار بگیرد هماهنگ سازی سرعت این اقدامات با توجه به ماهیت در هم شکننده امنیت این پول ها است.