پاول دورف، بنیانگذار ارشد پیام رسان تلگرام،‌ در واکنش به خبر فیلترینگ تلگرام در روسیه، در پیامی از سیستم ضد فیلتر تلگرام خبر داد.

پاول دورف موسس تلگرام، در واکنش به خبر مسدود سازی تلگرام توسط دولت روسیه در صفحه شخصی ویکی خود نوشت :

“تلگرام بدون نیاز به انجام کارهای اضافی از طرف کاربر، قادر خواهد بود با استفاده از ابزار تعبیه شده در این نرم افزار فیلترینگ را دور بزند. ولی امکان دارد در بعضی موارد نیاز به V.P.N باشد و فعلا در دسترس بودن ۱۰۰ درصد تلگرام بدون وی پی ان تضمین نمی شود.”

در ادامه دورف عبارتی به کار برده که نشان می دهد منظور وی از ابزار ضد فیلتر، همان بلاک‌ چین است. این نشان می دهد که تلگرام از فیلتر شدن در روسیه غافلگیر شده و احتمالا بلاک چین را پیش از موعد ارائه خواهد کرد.

در آخر پست هم دورف نوشت که اگر مشکل در اتصال داشتید، تلگرام را حذف یا لاگ اوت نکنید و تنها تلاش کنید که از استور اصلی (نه استورهای محلی) تلگرام را به روز‌رسانی کنید.

سازمان نظارت بر رسانه های روسیه روز ۶ آوریل ۲۰۱۸ از دادگاه درخواست کرد به دلیل امتناع تلگرام از واگذاری کلیدهای رمزگشایی به سازمان امنیت فدرال روسیه، مجوز فیلترینگ این پیام رسان را صادر کند. وکلای مدافع تلگرام اعلام کردند مطالبات سازمان امنیت روسیه به دلایل فنی قابل اجرا نیست.

خود پاول دورف موسس تلگرام هم اعلام کرد که این پیام رسان به چنین کاری تن نمی دهد زیرا مدافع آزادی بیان و مصونیت زندگی خصوصی است. روز ۱۳ آوریل یکی از دادگاه های محلی مسکو درخواست سازمان نظارت بر رسانه های روسیه در مورد فیلترینگ تلگرام در روسیه را قبول کرد.

رای دادگاه باید سریعا اجرا شود ولی وکیل مدافع های تلگرام از حق تقدیم درخواست تجدید نظر در این رای برخوردار هستند.