موسسه ای مالی معتبر در آمریکا از ترکیدن حباب بیت کوین خبر داد. تحقیقات یکی از معتبرترین موسسات مالی آمریکا حکایت از این دارد که ارزش بیت کوین به عنوان یکی از بزرگترین حباب های مالی در طول تاریخ با کاهش مواجه می شود.
موسسه ی Merrill Lynch که بازوی خدمات سرمایه گذاری و مدیریت ثروت بانک آمریکا محسوب می شود، به تازگی بعد از تحقیقاتی کامل در مورد بیت کوین به این نتیجه رسید که حباب این بازار در حال ترکیدن است و احتمالا سرمایه گذاران را با مشکلاتی مواجه می کند.

در این تحقیق که به سرپرستی یک استراتژیست ارشد سرمایه گذاری به نام مایکل هارتنت انجام پذیرفت، بیت کوین با حباب های اقتصادی مشهور مثل کمپانی می سی سی پی، کمپانی دریای جنوب در قرن ۱۸ میلادی، طلا، بازار سهام آمریکا در سال ۱۹۲۹ و لاله های هلندی در سال ۱۶۳۷ مقایسه شده است.

نمودار ارائه شده نشان می دهد که حباب بیت کوین با فاصله ای زیاد از موارد دیگر بیشترین میزان رشد قیمت را داشته است و ارزش آن در طول سه سال بیشتر از ۶۰۰ برابر شده در حالی که در جریان جنون گل لاله این میزان ۴۰ برابر بوده است. از سمتی دیگر این ارز دیجیتال افت قیمتی شدیدی را نیز تجربه کرده و از آذر ماه که ارزش هر واحد آن در بعضی بازارها به ۲۰ هزار دلار رسید تا حالا حدود ۱۳ هزار دلار کاهش یافته است.

این اولین بار نیست که قیمت بیت کوین با سقوطی شدید مواجه می شود؛ در سال ۲۰۱۱ بهای هر واحد از  این ارز دیجیتال با از دست دادن حدود ۵۰ درصد از ارزش خود به ۷٫۵۵ دلار رسید. در سال ۲۰۱۳ نیز ارزش هر واحد بیت کوین در ۱۲ ساعت از ۲۳۳ دلار به ۶۷ دلار رسید و ۷ ماه طول کشید تا به قیمت قبلی بازگردد.

طبق نمودار موسسه ی Merrill Lynch بعد از کاهش قیمت شدید حباب های اقتصادی بزرگ در تاریخ، بهای آن ها دیگر چندان افزایش تذاشته است. محققان این موسسه ادعا دارند که ترکیدن حباب بیت کوین زیان مالی گسترده تری را به همراه خود دارد چون میزان سرمایه ی انباشته در آن به مراتب بیشتر از سال های قبل است.