سال ۲۰۱۷ برای بیت کوین و اکثر ارزهای دیجیتال سال صعودی بود. بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و حتی ریپل در این سال هر کدام چندین برابر رشد قیمت را تجربه نمودند.

برای بعضی از تازه کارها این سال و سال جدید خیلی تلخ بود. برای آن‌ ها تا اواسط دسامبر همه چیز خوب در حال پیش رفتن بود و بعضی از سرمایه گذارانی که با قیمت‌ های بالا بیت کوین خریداری کرده بودند با رویای ثروتمند شدن برای رسیدن سال جدید میلادی لحظه شماری می‌ کردند.

ولی برای کسانی که بیشتر از یک سال بالا و پایین قیمت بیت کوین را به خوبی دیده اند، سقوط اخیر آنچنان تعجب برانگیز نیست.

روزهایی مثل این روزها که بیت کوین بعد از رسیدن به بالاترین قیمت افت شدیدی کرده بود در تاریخ این ارز دیجیتال کم نیستند. چند ماه قبل که بیت کوین بعد از رسیدن به ۵۰۰۰۰ دلار تا ۳۶۰۰ دلار سقوط کرده بود، همه منتظر رسیدن دوباره آن به ۵۰۰۰۰ دلار بودند. امروز هم همه منتظر رسیدن دوباره ی بیت کوین به ۲۰۰۰۰ دلار هستند.

اما اگر کمی واقع بین باشیم برای بیت کوینی که هنوز کاربرد آنچنانی ندارد، قیمت ۱۰۰۰۰ دلار کم نیست.

اگر بیت کوین را یک ماشین در حال حرکت در نظر بگیریم، امنیت، کاربرد، سرعت تراکنش‌ ها و کارمزدهای پایین چهار چرخ این ماشین را تشکیل می دهند. هم اکنون بیت کوین فقط روی چرخ امنیتش در حال حرکت است و البته صاحب آن یعنی سرمایه گذاران هنوز هم به ماشین قدرتمند خود ایمان دارند و تمایلی ندارند که آن را رها کنند. مکانیک‌ های بیت کوین همه ی تلاششان را می کنند. فقط کافی است که صاحب آن به اعتقادش پایبند بماند.

چند روز قبل تصویر جالبی در توییتر منتشر شد که در آن به علت همه ی نوسانات مثبت و منفی بیت کوین اشاره شده بود.

این تصویر را در زیر مشاهده می کنید :

بالا و پایین های بیت کوین در این تصویر با تصمیم ناگهانی یکی از توسعه دهندگان بیت کوین بر فروش همه ی بیت کوین‌ هایش آغاز می‌ شود و تا چند هفته قبل که یکی از نهنگ‌ های بازار ۹۶۰۰۰۰ بیت کوین خرید، ادامه یافته است.