دولت‌ های ترکیه ، مصر و سوریه تعدادی از هکرها و مجرمان سایبری را ردیابی کرده‌ اند که به خاطر استخراج ارزهای مجازی اقدام به انتشار بدافزار در رایانه‌ های شخصی می کرده‌ اند.

این روزها تب ارزهای مجازی رمزنگاری شده و استخراج بی رویه و غیر قانونی آن ها از پلتفرم های دیجیتالی در خیلی از کشورهای دنیا باب شده است و هکرها به این وسیله قادرند بدون اجازه کاربران شخصی، از دستگاه الکترونیکی و حساب‌ های کاربری مجازی آن ها استفاده نموده و اقدام به استخراج ارزهای مجازی نمایند. در حقیقت، رایانه‌ های مورد نظر قربانی اهداف شوم و مادی گرایانه مجرمان سایبری و متحمل آسیب های زیادی خواهند شد.

اکنون دولت های سه کشور ترکیه، سوریه و مصر اعلام نموده اند که گروه بزرگی از هکرها را که ارزهای مجازی رمزنگاری شده مانند بیت کوین، ریپل و مونرو استخراج یا ماینینگ می کردند را به کمک دستگاه های اطلاعاتی خود ردیابی کرده‌ اند. طبق گفته ی آن ها، این مجرمان سایبری بدافزارهای خطرناکی را در فضای مجازی و وب سایت های داخلی شان منتشر کرده‌ اند تا از رایانه‌ ها و حساب‌ های کاربری افراد قربانی برای استخراج ارزهای دیجیتالی سواستفاده نمایند.

بر اساس جدیدترین گزارش‌ های منتشر شده از سوی Citizen Lab، شبکه ی مخابراتی ترکیه با استفاده از دستگاه های امنیتی توانست صدها کاربر قربانی را که شامل روزنامه نگاران، وکیلان و مدافعان حقوق بشر نیز می‌ شدند را شناسایی نموده و سپس منبع انتشار بدافزار را ردیابی کنند. گفته می‌ شود این کاربران عادی زمانی که قصد داشتند از منابع رسمی و وب سایت‌ های مورد نظر خود فایلی را دانلود کنند، هدف هکرها و بدافزارها و جاسوس افزارهای FinFisher  و StrongPity قرار می گرفتند. این بدافزارها هم این امکان را در اختیار هکرها قرار می داده که از پلتفرم حساب های کاربری شان برای استخراج ارزهای دیجیتالی سواستفاده نمایند.

مشابه این مسئله دقیقا در کشورهای سوریه و مصر نیز اتفاق افتاده است، به طوری که همه ی کاربرانی که از مرورگرهای اینترنتی و نرم افزارهایی مثل آنتی ویروس Avast، سی کلینر، مرورگر اوپرا و اپلیکیشن ۷-Zip استفاده می کردند، هدف مجرمان سایبری سوری قرار گرفته‌ اند.