اواخر ژانویه ی امسال اولین مبادله‌ ی کالای تجاری بین دو کشور روسیه و ترکیه با باستفاده از فناوری بلاک‌ چین و بیت‌ کوین برای فروش محموله‌ ی گندم انجام گرفت.

ارزهای دیجیتال یا پول‌ های رمزنگاری شده همراه با فناوری بلاک‌ چین هر روز در حال گسترش دامنه‌ ی نفوذ خود هستند و به نظر صنعت حمل و نقل بین‌ المللی یکی از تازه ترین حوزه‌ هایی است که این فناوری در آن مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اواخر ماه ژانویه ی امسال اولین مبادله‌ ی گندم بین دو کشور روسیه و ترکیه صورت پذیرفت. این محموله‌ ی گندم که با استفاده از کشتی از روسیه به ترکیه ارسال شده بود، از بستری با عنوان Prime Shipping Foundation و با بهره‌ گیری از بیت‌ کوین انجام شده است.

Prime Shipping Foundation بنیادی است که برای استفاده از فناوری بلاک‌‌ چین در صنعت حمل و نقل بین‌المللی فعالیت دارد. ایوان ویکولوف، مدیرعامل آن گفت که این مبادله بخشی از فرایند آزمایش سیستمی مبتنی بر بلاک‌ چین است که برای داد و ستد بین‌ المللی و محموله‌ های تجاری ایجاد شده است.

با استفاده از بستر ایجاد شده توسط Prime Shipping می‌ شود پردازش سریع پرداخت‌ ها را در کنار تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر بها سرعت انجام داد. طبق اطلاعات ارائه‌ شده، این بنیاد قصد دارد ارز دیجیتال اختصاصی خود را هم به‌ زودی توسعه دهد.

ویکولوف در این مورد اظهار نظر کرد :

ما سعی داریم یک سیستم پرداخت بین‌ المللی را برای تبادل پول و کالا توسعه بدهیم که استفاده از آن سریع و آسان است. تا جایی که می‌ دانیم برای اولین بار است که یک مبادله‌ ی تجاری با استفاده از پول رمزنگاری شده انجام می‌ پذیرد.

این محموله‌ شامل بیش از سه هزار تن گندم بوده که از شهر روتوف به شهر سامسون در ترکیه ارسال شده است. همچنین این بنیاد در حال توسعه‌ ی ارز دیجیتال اختصاصی برای خود است و انتظار می‌ رود در اواسط امسال شاهد جذب سرمایه‌ از طریق انتشار این پول رمزنگاری شده باشیم.