اگر سرعت رایانه ی شما برخلاف به روز بودن آنتی ویروس به شکل واضحی کاهش یافته است، احتمال دارد برای استخراج ارز دیجیتال توسط هکرهای ناشناس هک شده باشد.

ارز دیجیتال یا ارز رمزنگاری شده یک واسط مبادله ای است که از رمزنگاری برای ایمنی بخشی به تراکنش ها و کنترل تولید واحدهای تازه استفاده می کند.

بعد از موفقیت بیت کوین و افزایش غیرقابل پیش بینی ارزش آن در طول چند سال گذشته، شاهد پیدایش ارزهای دیجتیال تازه تر مانند مونرو و AEON هستیم که برای به دست آوردن هر یک از آن ها باید کار محاسباتی آنلاین انجام گیرد.

با توجه به محدودیت های موجود برای استخراج ارزهای دیجتیال از اینترنت مانند هزینه ی برق، هزینه ی تامین ساخت افزارهای قدرتمند و هزینه ی مدیریت، خیلی از هکرها با شناخت خلاء موجود، از سیستم های متصل به اینترنت برای استخراج ارز استفاده می کنند.

برای استخراج ارز دیجیتال از اینترنت لازم است که بخشی از توان محاسباتی رایانه صرف پردازش اطلاعات ورودی از اینترنت شود، بنابراین هکرها با شناخت این پتانسیل از رایانه های غیر ایمن متصل به اینترنت برای استخراج رایگان ارز استفاده می کنند.

طبق آخرین گزارش درباره ی میزان محبوبیت روش های نوین استخراج ارزهای دیجیتال که توسط یک شرکت تولیدکننده ی آنتی ویرس منتشر شد، استخراج غیرقانونی از طریق رایانه های قربانی متصل به اینترنت به دومین روش محبوب برای استخراج تبدیل شده است.

طبق این گزارش حملات معدنچیان بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به سیستم عامل اندروید هم به شدت در حال زیاد شدن است. معمولا قربانیان کسانی هستند که اپلیکیشن های ناشناس را بر روی گوشی های خود نصب می کنند.

بر اساس گفته ی کارشناسان بهترین روش برای شناسایی احتمال سوءاستفاده معدنچیان ارز از سیستم شما، بررسی وضعیت فن رایانه، وضعیت CPU با استفاده از پنجره Task Manager در ویندوز است. در صورت شناسایی عملکرد مشکوک پردازشگر و سرعت بالای فن رایانه می توانید اقدامات زیر را انجام دهید :

  • آنتی ویروس خود را به روزرسانی کنید و در صورت ارائه ی نسخه های حدیئ از شرکت پشتیبان، حتما آن ها را نصب کنید.
  • در صورتی که از عملکرد آنتی ویروس اطمینان ندارید برنامه های پیشرفته تر مانند Kasperskyیا BitDefender را نصب کنید و در صورت مشاهده ی برنامه های ناشناس در پنجره Task Manager آن ها را متوقف کنید و فرایند اسکن آنتی ویروس را به صورت دستی فعال کنید.