متخصصان حدس می‌ زنند که احتمال جایگزینی ارزهای مجازی مانند بیت کوین، اتریوم و ریپل با پول های سنتی مثل دلار، یورو و پوند تا سال ۲۰۳۰ خیلی زیاد است.

توماس فری، کارشناس شرکت ” آی. بی. ام” در مصاحبه با نشریه ی “تایم” گفت :

ارزهای مجازی آمده‌ اند که بمانند و احتمالا تا سال ۲۰۳۰، حدود ۲۵ درصد از واحدهای پولی کشورها بر اساس ارزهای دیجیتالی خواهد بود. افزایش محبوبیت و ارزش ارزهای مجازی موجب شده که نادیده گرفتن آن ها غیر ممکن باشد.

به تازگی متخصصان اقتصادی بانک “گلدمن ساکس” در تضادی آشکار با موضع قبلی خود که قیمت های ارزهایی مثل بیت کوین را حبابی خوانده بودند در مقاله ای در روزنامه ی “نیویورک تایمز” نوشتند : بیت کوین قادر است در صورت استفاده به شکل پول هم موفق باشد.

متخصصان اعتقاد دارند که ارزهای مجازی در اقتصادهای دارای مشکلاتی مانند کمبود شعب و تعداد بانک و خدمات مالی و نیز کشورهایی که به علت تورم بالا شاهد کاهش شدید ارزش پول ملی خود هستند، می توانند خیلی کار آمد باشند. همچنین طبق گفته ی آقای فری، از آنجا که ارزهای مجازی مشکلات حمل و نگهداری پول های کنونی را ندارند، می توانند سازگاری موثرتری با جنبه های زندگی مدرن داشته باشند.

با این حال ارزهای مجازی مشکلات خاص خود را دارند و با توجه به موارد مخربی که می‌ شود در آن ها از ارزهای مجازی استفاده کرد لازم است سرمایه گذاران در معاملات ارزهای مجازی با احتیاط بیشتری رفتار کنند.