طبق باور یک سرمایه دار و فعال اقتصادی امن ترین جا برای حفظ سرمایه بانک است و بهترین راه محافظت از سرمایه در برابر تنش ها پرداخت وام ها و بهره ی آن به علاوه بدهی های اقتصادی دیگر از جمله کارت های اعتباری است.

مارک کوبان مالک باشگاه دالاس ماوریک و از مالکان بزرگ رسانه در مصاحبه با کیتکو در مورد دید او برای سرمایه گذاری در بازار طلا به عنوان مکان امن سرمایه گذاری تاکید کرد :

“به نظر من بهترین و نخستین قدم سرمایه گذاری، پرداخت بدهی ها و تعهدات مالی است، چون اگر مثالا ۷ درصد بهره وام بلند مدت شما باشد با پرداخت این بدهی در واقع ۷ درصد در حساب سرمایه شما اضافه اندوخته به وجود آمده و از هدر رفتن آن جلوگیری کرده اید و از سرمایه گذاری در بازار سهام و املاک اولویت بالاتری دارد. من از طلا متنفرم. طلا مثل یک مکتب شده و با اینکه از نظر فنی تا اندازه ای ارزشمند است اما مابقی افزایش ارزش و صعود قیمت آن واقعی نیست و از نظر من طلا و بیت کوین به یک اندازه بی ارزش هستند و کالاهایی کلکسیونی به حساب می آیند.”

او در پاسخ به این سوال که آیا شما همه ی بخش های طلا از جمله بخش معدن و فعالیت های دیگر آن را با بیت کوین در یک سطح می بینید؟ گفت :

“بله. به نظر من هر دو کالایی کلکسیونی هستند و قیمت آن ها تحت تاثیر عرضه و تقاضا مشخص می شود و مثلا اگر از فردا تقاضا برای طلا وجود نداشته باشد و مردم به سمت آلیاژ یا محصول دیگری بروند، تقاضا در بخش صنایع و تکنولوژی این سطح قیمت را برای طلا به وجود نمی آورد و قیمت سقوط خواهد کرد. خبر خوب درباره ی بیت کوین به دید سرمایه و حتی کلکسیونی محدود کردن حجم سرمایه گذاری است که به آن ارزش می دهد اما درباره ی طلا این موضوع وجود ندارد و همچنان درحال استخراج هستیم.”

در این بخش از مصاحبه گزارشگر درباره ی محدودیت عرضه گفت که طبق اعلام گلدمن ساکس، تنها در حدود ۲۰ سال طلا در سطح مطلوب برای استخراج وجود دارد. کوبان در جواب گفت :

“باید در سال های نزدیک به آن زمان در مورد این مساله صحبت کرد چون میزان تاثیرگذاری طلا و تقاضا تا ۲۰ سال آینده مشخص نیست.”

به نظر مارک کوبان طلا به عنوان یک سرمایه گذاری اصلی و پایه، جایی در فعالیت های اصلی وی نداشته و اصلا شباهتی هم به پول ندارد و به عنوان نوعی ارز هم کارایی ندارد. او به شوخی گفت که من در پورتوریکو ندیدم کسی یک کیسه طلا به دوش بگیرد و در بازارها برای معامله اقدام کند!