این بدافزار جدید به مجرمان سایبری اجازه می‌ دهد تا به آسانی به پلت‌ فرم‌ های استخراج ارزهای دیجیتالی دسترسی پیدا کنند.

اخیرا بدافزاری با اسم “ایترنال بلو” ظهور یافته که در پلت‌ فرم‌ های استخراج ارز دیجیتالی استفاده می شود و به هکرها این اجازه را می‌ دهد تا اطلاعات و سرمایه های زیادی را به سرقت ببرند.

در سال ۲۰۱۷ آمار حملات سایبری و هک به اوج رسید و با توجه به زیاد شدن حملات سایبری از سوی هکرها، کشورها و شرکت‌ های کوچک و بزرگ فراوانی در سر تا سر دنیا مورد هدف این گونه حملات قرار گرفته‌ و آسیب‌ ها و خسارات جبران‌ ناپذیری بر آن ها وارد شده است.

این روزها که بازار ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده خیلی داغ شده است، سایت‌ ها، حساب‌ های کاربری و پلت‌ فرم‌ های زیادی برای استخراج بیت‌ کوین یا بیت‌ کوین ماینینگ درست شده است بلکه بتوانند با استفاده از آن ها به خرید و فروش و مبادلات تجاری کلان اقدام نمایند.

اخیرا تعدادی از متخصصان و کارشناسان امنیت سایبری فعال در پلت‌ فرم و مراکز مبادلاتی ارزهای دیجیتالی اعلام کردند که بدافزار و ویروس تازه ای تحت عنوان “ایترنال بلو” کشف کرده اند که به هکرها و مجرمان سایبری این اجازه را می‌ دهد تا به اطلاعات رایانه‌ ها، سرورها و سیستم‌ های موجود در مراکز مبادلاتی ارز دیجیتالی رمزنگاری شده مثل بیت کوین و مونرو نفوذ کرده و سرمایه‌ های ارز دیجیتالی موجود آن ها را که به ارزش میلیون‌ ها و میلیاردها دلار است، به سرقت ببرند.

محققان و پژوهشگران در موسسه پروف پونت در این مورد گفتند که بعد از انجام بررسی‌ های زیاد، مشخص شده است که این بدافزار تازه در خیلی از پلت‌ فرم‌ های استخراج ارز دیجیتالی بزرگ و مشهور دنیا مشاهده شده است. این بدافزار نخست به ویندوز یا سیستم عامل رایانه کاربران حمله می کند و بعد از آن به صورت مخفیانه ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده را به سرقت می‌ برد.

تحلیلگران باور دارند که این بدافزار مسئول حمله به کوین چک بوده‌، چون این بدافزار به مجرمان سایبری اجازه می‌ دهد تا به آسانی به پلت‌ فرم‌ های استخراج ارزهای دیجیتالی دسترسی داشته باشند. در سال ۲۰۱۴ نیز یکی از بزرگترین مراکز مبادلاتی بیت کوین در آن موقع، بعد از آن که ۴۵۰ میلیون دلار از سرمایه‌ هایش را از دست داد، اعلام ورشکستگی کرد.

خیلی از کشورهای دنیا از جمله بعضی از کشورهای اروپایی در تلاش هستند که این پول را کنترل کنند و معاملات با آن را تا جایی که امکان دارد کم کنند، زیرا آن ها باور دارند که بیت‌ کوین به تجارت‌ های غیر قانونی و غیر مجازی مثل تجارت اسلحه، تجهیزات تروریستی، قاچاق دارو و مواد مخدر دامن‌ میزند.