کارشناسان اعتقاد دارند فناوری بلاک‌ چین قادر است خیلی سریع بیشتر مشکلات مربوط به امنیت سایبری را حل کند.

روزانه در دنیای سایبری اخبار زیادی از به خطر افتادن اطلاعات کاربران به گوش میرسد. فناوری بلاک‌ چین فناوری دلگرم‌ کننده‌ ای برای حفظ امنیت زندگی آنلاین ما به نظر می آید.

می توان سال ۲۰۱۷ را سال فاجعه ی امنیت سایبری نام گذاری کرد. از یاهو تا آکوافلیکس، اطلاعات میلیاردها کاربر در خطر از دست‌ رفتن قرار گرفت. شاید بعد از اتفاقات سال قبل باید تمامی فعالیت‌ های آنلاین‌ خود را متوقف می‌ کردیم، اما بایست حقیقت را قبول کرد که اینکار غیر‌ ممکن است. در این شرایطی که وجود دارد آیا ما محکوم هستیم که قربانی شویم؟ آیا هر روز باید در انتظار در خطر افتادن اطلاعات آنلاین‌ خود باشیم؟

کارشناسان امنیت سایبری اعتقاد دارند که فناوری بلاک‌ چین خیلی سریع قادر است بیشتر مشکلات مربوط به امنیت سایبری را حل و فصل کند. نکته ی دلگرم کننده این است که فناوری بلاک‌ چین برای بهبود زیرساخت‌ های امنیتی به طور کامل آماده است. بلاک‌ چین به تامین انواع ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین و اتریوم معروفیت دارد و با ادامه ی این عملکرد، خود را به عنوان راهکاری دقیق و مطمئن معرفی نموده است.

تغییر ناپذیری از مهم‌ ترین ویژگی‌ های بلاک‌ چین است، بلاک‌ چین بر‌طبق یک مدل اجماع کار می‌ کند، به این معنی که باید ۵۱ درصد از کاربران داخل یک بلاک‌ چین برای انجام یک تراکنش و یا ورود به سیستم به همان بلاک‌ چین، تاییدیه بدهند تا آن ورود و یا تراکنش انجام شود. به همین علت تقریبا تغییرهای غیر‌معمول و مشکوک عملا غیر‌ممکن می شود. علاوه بر این برای برهم‌ زدن صحت یک بلاک‌چین، هکرها باید تعداد فراوانی از موجودیت‌ های مستقل در بلاک‌ چین را تغییر دهند که مدیر شبکه با امکانات بلاک‌ چین این قدرت را دارد که در صورات دیدن این نوع رفتارها، آن را مسدود کند.

بلاک‌ چین ترکیب فوق العاده ای از حریم خصوصی و مسولیت‌ پذیری است. شفافیت عالی این فناوری آن را کاملا امن نموده و مزیتی خوب برای کاربران و تهدیدی جدی برای مجرمان سایبری است. به طور مثال وقتی کاربری ۳۰۰ میلیون اتر را با استفاده از تقلب در کیف پول خود درج می‌ کند، با کمک بلاک‌ چین می‌ توان با دقت فعالیت منجر به این اتفاق را شناسایی و مشاهده کرد. اما هر اقدامی که برای امنیت سایبری ادعای کامل بودن کند در اشتباه است، چون مجرمان سایبری با انگیزه‌ های مختلف از توسعه ی روش‌ های تازه تر و حمله‌ های جدید دست بر نمیکشند. اما شفافیت کامل بلاک‌ چین می تواند به شرکت ها کمک کند تا در صورت رخ‌ دادن نقص امنیتی، قادر باشند با واکنشی سریع به حالت اولیه ی خود برگردند.

کشورها و شرکت‌ های فراوانی از توان بالقوه بلاک‌چین مطلع و در حال به کار بردن آن در زیرساخت‌ هایشان هستند. به طور طبیعی اولین سازمان‌ هایی که از بلاک‌ چین استفاده کنند، اولین ها در بهره‌ بردن از مزایای امنیتی فراوان تر هستند.