گروهی بین المللی از تنظیم کنندگان مقررات در بانک های مرکزی دنیا به همراه بعضی از وزیران امور مالی به نهاد جی ۲۰ اعلام کرده اند که بیت کوین تهدیدی برای ثبات مالی جهانی نیست و این امر باعث افزایش قیمت این ارز دیجیتال در روز دوشنبه شده است.

مارک کارنی که همزمان رییس گروه نامبرده و بانک انگلیس است نامه ای به گروه جی ۲۰ ارسال کرد و در آن اعلام نمود که به اعتقاد نهاد تحت رهبری او، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خطری برای اقتصاد جهانی ندارند. طبق گفته ی کارنی، اموال مجازی نسبت به کل سیستم مالی در دنیا کوچک هستند.

در ادامه رییس بانک انگلستان افزوده است که حتی با رسیدن قیمت ارزهای مجازی به حداکثر میزان خود در ماه های اخیر، مجموع ارزش کل این ارزها کمتر از ۱ درصد ارزش تولید ناخالص داخلی در دنیاست. در حالی نامه ی رییس بانک انگلیس به نهاد جی ۲۰ ارسال شده که قرار است سران این نهاد اولین نشست خود در سال ۲۰۱۸ را در آرژانتین برگزار کنند. طبق اطلاعات منتشر شده، قرار است که سران جی ۲۰ درباره ی بیت کوین، سایر ارزهای مجازی و تاثیر آن ها بر ثبات مالی در دنیا به بحث و بررسی بپردازند.

این در حالی است که بازار ارزهای مجازی به اخبار مربوط به ارسال نامه توسط کارنی به نهاد جی ۲۰ واکنش داشته و این اخبار سبب شده که در روز دوشنبه قیمت بیت کوین با افزایشی ۸ درصدی به مجموع ۸۴۰۰ دلار در هر واحد برسد. گفتنی است که قیمت بیت کوین هم اکنون ۵۰ درصد کمتر از حداکثر قیمت خود (۲۰۰۰۰ دلار در هر واحد) در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ قرار دارد.

علاوه بر این، با افزایش قیمت بیت کوین، بر ارزش سایر ارزهای مجازی مثل ریپل، اتریوم، بیت کوین کش، کاردانو اضافه شده است. آمارها نشان می دهد که قیمت ۹۰ مورد از ۱۰۰ ارز مجازی برتری که در سایت Coinmarketcap فروخته می شوند بعد از انتشار این اخبار افزایش یافته است.