از مدت ها قبل اختلافاتی بین ویتالیک بوترین، موسس ارز دیجیتال اتریوم و کریگ رایت، فردی که مدعی است که خالق ارز دیجیتال بیت کوین است، مطرح بوده است و به تازگی بحث بین آن ها بالا گرفته و بوترین ادعا می کند که رایت یک کلاهبردار است.

هویت ساتوشی ناکاموتو، نام مستعاری که به خالق بیت کوین نسبت داده می شود، همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. اما کریگ رایت فردی بود که در اردیبهشت سال ۱۳۹۵ اعلام کرد که خالق بیت کوین است. البته در آخر از ارائه ی مدارک مستدل برای به اثبات رساندن ادعای خود سر باز زد.

بوترین که خالق اتریوم است، به تازگی در کنفرانس Deconomy، رایت را متهم به کلاهبرداری کرد. بوترین ادعا می کند که مطمئن است رایت خالق بیت کوین نیست.

در این کنفرانس که به طور سالانه در سئول کره جنوبی به خاطر دور هم جمع کردن توسعه دهندگان ، کارآفرینان، سرمایه گذاران و دانشگاهیان در حوزه ارزهای دیجیتال برگزار می شود، بوترین اعلام کرد :

“با توجه به اینکه او (رایت) اشتباهات زیادی مرتکب شده و حرف های نامربوط زیادی زده، چرا به این کلاهبردار اجازه داده شده در این کنفرانس صحبت کند؟”

بوترین این گفته ها را در جلسه ی پرسش و پاسخ بعد از مبحث “بحث بر سر اصول بیت کوین” مطرح کرد. این مباحثه بیشتر بر بیت کوین کش متمرکز شده بود؛ ارز دیجیتال جنجالی که از بیت کوین منشعب شده است.

با اینکه احتمال دارد خیلی از سخنانی که بوترین در این کنفرانس مطرح کرده بود، برای بسیاری از افراد غیر متخصص غیر قابل درک به نظر برسد، اما گفته های بوترین در مورد رایت واضح و مشخص است.

کریگ رایت از ارائه ی مدارکی که گفته هایش مبنی بر خلق بیت کوین را تایید کنند سر باز زد. البته باید اشاره نمود که برای اینکه فردی این موضوع را ثابت کند راه های زیادی وجود دارد. با این حال رایت نتوانست هیچ یک از آن ها را به گونه ای مطرح کند که متخصصان حوزه ی پول های دیجیتال قانع شوند.

رایت اعلام کرده که قصد توسعه ی پول دیجیتالی خود را دارد و البته از حامیان بیت کوین کش نیز هست. در نهایت او در توییتی به گفته های بوترین این گونه پاسخ داد :

“وقتی ما کارهایی که بیت کوین کش می تواند انجام دهد را نمایش می دهیم، او (بوترین) می داند که ریشه های اتریوم خواهد پوسید و این ارز خواهد مُرد.”