نرم‌افزار امنیتی ویندوز دیفندر ادعای کشف و مقابله با ۴۰۰ هزار بدافزار استخراج کننده ارزهای دیجیتال رمزگذاری شده در ۱۲ ساعت را دارد.
شرکت مایکروسافت اعلام کرد که موفق به ایستادگی در مقابل بیشتر از ۴۰۰ هزار حمله ی تروجانی که قصد آلوده نمودن کاربران به بدافزارهای استخراج ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده را داشته‌ اند، شده است.
این شرکت توضیح داد که نرم‌ افزار امنیتی Windows Defender در طول ۱۲ ساعت چنین کاری را انجام داده است.
ظاهرا تحقیقات انجام شده توسط محققان مایکروسافت حکایت از آن دارد که در ششم مارس ۲۰۱۸، آنتی‌ ویروس ویندوز دیفندر موفق به شناسایی تروجان های پیشرفته‌ ای شده که در واقع گزینه‌ های منشعب شده از بدافزاری به نام Dofoil یا Smoke Loader به حساب می‌ آیند.
این تروجان ها تزریق بدافزارهای مخصوص استخراج ارزهای دیجیتالی را به کامپیوترهای کاربران در دستور کار خود داشته‌ اند.
کشور روسیه منشا حدود ۷۳ درصد این تروجان ها اعلام شده است؛ به ترتیب ۱۸ و ۴ درصد هم به ترکیه و اوکراین نسبت داده شده است.
با اینکه Dofoil از تکنیک تزریق کد استفاده نموده تا بدافزارهای استخراج ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده را به عنوان کدهای باینری قانونی، رسمی و بدون مشکل ویندوز جا بزند ولی این نرم‌ افزار امنیتی روی ترافیک شبکه این تروجان ها حساس شده و اجرای آن ها از موقعیت فیزیکی نادرست را تشخیص داده است.
این بدافزار طیف قابل توجهی از ارزهای دیجیتالی رمزگذاری شده را پشتیبانی می‌ کند.
در اواسط فوریه، اسکریپت آلوده مخصوص استخراج ارزهای دیجیتالی به نرم‌ افزاری تزریق شد که برای کمک به حضور افراد نابینا در فضای آنلاین توسعه یافته بود؛ امری که در آخر به آلودگی بیشتر از ۵ هزار وب‌ سایت مثل سایت های دولتی بریتانیا منجر شد.
قبل از این نیز در اوایل ماه فوریه بدافزار مخصوص استخراج ارز دیجیتالی Monero رصد شد که آلودگی چیزی حدود ۷ هزار دستگاه اندرویدی را به خصوص در کشورهای چین و کره جنوبی به دنبال داشت.