لایت کوین در تاریخ هفتم اکتبر سال ۲۰۱۱ در گیت‌هاب (GitHub) توسط چارلز لی (Charles Lee) معرفی شد.

لایت کوین (litecoin) یک ارز دیجیتالی همتا به همتا  (peer-to-peer) یا به اختصار (P2P) است و مثل بیت کوین یه سکه اینترنتی و تازه تاسیس می باشد. به دلیل امنیت شبکه و حمایت فراوان به دومین ارز اینترنتی پرطرفدار در جهان تبدیل شده است. در واقع از بیت کوین به عنوان طلای نوین و از لایت کوین به عنوان نقره نوین یاد می شود. این ارز تازه تاسیس، در مراحل ابتدایی قرار دارد و احتمال جهش قیمت در آن خیلی زیاد است.

لایت کوین (Litecoin) یک ارز اینترنتی بر پایه شبکه انتقال فرد به فرد (peer-to-peer) و با هزینه انتقال تقریبا صفر و انتقال آنی است. لایت کوین (Litecoin) یک شبکه انتقال open source و بدون مقامات مرکزی و کنترل متمرکز می باشد.

معادلات پیشرفته ریاضی باعث امنیت شبکه موجود و همچنین به افراد این اجازه را می دهد که مقدار موجودی خود را کنترل نمایند. از خصوصیات بارز آن سرعت بیشتر آن در انتقال و همچنین بهبود فرایند نگهداری آن توسط افراد می باشد. هر بلاک در هر دو و نیم دقیقه تولید می شود و برای استخراج آن از GPU CPU استفاده می کنند و برای همین هم شما می توانید همزمان آن را با بیت کوین استخراج کنید. در مجموع ۸۴ میلیون لایت کوین استخراج خواهد شد.