بعد از سه سال کدی مخفی در یک نقاشی شکسته شد. دسترسی به این کد به معنی دستیابی به یک کیف پول دیجیتال حاوی بیت کوین به ارزش ۵۰۰۰۰ دلار است.

این نقاشی برای نخستین بار سه سال قبل توسط راب مایرز و @coin_artist، که فقط از اسم مستعار استفاده می کند در اینترنت به اشتراک گذاشته شد. هفته ی قبل یک برنامه نویس ۳۰ ساله توانست با حل چندین معمای ارزهای دیجیتال رمز‌گذاری شده به این کد مخفی دست پیدا کند و صاحب ۵۰۰۰۰ دلار شود. این برنامه نویس ادعا کرده است در کشوری زندگی می کند که صاحب بیت کوین بودن خطرناک است و به خاطر همین هم هویت خود را مخفی نگه می دارد.

در حاشیه ی این نقاشی شعله هایی به چشم می خورد که چندین رشته باینری یعنی مجموعه ای از صفر و یک را در خود پنهان کرده است. رنگ و شکل هر یک از این شعله ها یک تکه از این رشته باینری را در بردارد. اطلاعات کامل کننده ی کد پنهانی در شش ربان در اندازه های مختلف در زمینه سمت راست پایینی قاب این نقاشی پنهان است.

پس از پیدا کردن همه ی این کدها، برنامه نویس کاشف معما رشته های صفر و یک باینری را با یک برنامه ساده رایانه ای به کلید شخصی تبدیل کرده و به کیف پول دیجیتال بیت کوینی دست یافته است.

معمایی چالش برانگیز

یک مشاور رمزنگاری به سرویس جهانی بی بی سی به نام پیتر تاد در مورد این معما توضیح داده است : “خیلی دور از انتظار نبود که حل کردن چنین معمایی سه سال طول بکشد. چنین معماهایی تنها یک کد رایانه ای ساده نیستند.”

این نخستین بار نیست که کسی موفق به حل معماهایی از این دست شده است. در ژانویه ی قبل، یک دانشجوی دکترای بلژیکی توانست پس از رمزگشایی از یک رشته مصنوعی DNA به مقدار ۱۰۰۰۰ دلار بیت کوین دست پیدا کند.