طبق صحبت های مقامات روسی، چند تن  از مهندسین شاغل در موسسه ی تحقیقات فیزیکی روسیه در ساروف که یکی از مهمترین سایت‌ های سری تاسیسات هسته ای است، به جرم شرکت در مقشه ای برای استخراج ارزهای دیجیتال دستگیر شدند.

نخستین بمب اتم جماهیر شوروی در این سایت هسته ای ساخته شده بود. در این مرکز حدود ۲۰,۰۰۰ کارمند شاغل و یکی از قوی ترین ابرکامپیوتر های کشور قرار دارد که قادر است در یک پتافلاپ اجرا شود یا به عبارتی در هر ثانیه یک کادریلیون عملیات انجام دهد.

بعضی از این کارکنان تلاش کردند تا از قدرت این ابر کامپیوتر برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده کنند، اما هنگام سعی برای اتصال دستگاه به اینترنت لو رفتند.

استخراج روشی برای دستیابی به ارزهای دیجیتال بدون نیاز به پرداخت مستقیم پول است ولی این فرایند به مقدار فراوانی انرژی و توان محاسباتی نیاز دارد. برای استخراج کنندگان کم توان روز به روز عرصه رقابت با دستگاه های تازه و قدرتمند تنگ تر می‌ شود و حالا هم به نظر ماینرها باید خود را برای رقابت با ابرکامپیوترها حاضر کنند.

سخنگوی این مرکز گفت:

تلاش ناموفقی برای استفاده از ظرفیت محاسباتی دولتی برای اهداف شخصی صورت گرفته بود.

با وجود اینکه این اتفاق در سازمانی دولتی رخ داده بود، اما از آن در بعضی از رسانه ها این طور برداشت شده بود که روسیه در حال جلوگیری از استخراج ارزهای دیجیتال است. این کشور در آستانه راه اندازی یک ارز دیجیتال دولتی قرار دارد که راهی برای دور زدن تحریم های بین المللی خواهد بود.