گسترش بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری های فراوان در آن باعث شده است افراد بسیاری به استفاده از کیف پول های الکترونیکی برای نگهداری از ارزهای مجازی خود روی آورند. همین مسئله فرصت خوبی را برای کلاهبرداری در اختیار کلاهبرداران قرار داده است و آنها اخیرا سعی کرده اند نسخه های تقلبی از کیف پول اتریوم به نام MyEtherWallet را در گوگل پلی قرار دهند.

لوکاس استفانکو از محققان امنیتی در توییتر خود مطلبی را درباره ی وجود کیف پول اتریوم مجازی جعلی در گوگل پلی منتشر کرد :

نسخه ای جعلی از MyEtherWallet در گوگل پلی قرار داده شده است که کلید خصوصی یا عبارت های mnermonic کاربر را به سرقت می برد.

بر اساس اطلاعات گوگل پلی این نرم افزار تقلبی ۲۸ دی ماه به این پلتفرم راه پیدا کرده و تا الان چیزی حدود ۵۰۰ بار دانلود شده است.

یکی از نکات نگران کننده این است که ظاهرا بسیاری از کاربران از تقلبی بودن این نرم افزار اطلاعی ندارند و به همین دلیل امتیاز ۳٫۸ را از ۵ کسب کرده است. حتی تا الان چندین نقد مثبت هم درباره ی آن به ثبت رسیده است.

بنیانگذار اتریوم یعنی ویتالیک بوترین، در این روزها نسبت به پیام هایی که با جعل هویت او به دنبال کلاهبرداری از کاربران هستند، هشدار داده است. اما مشکلات گوگل پلی به همین جا ختم نمی شود و پیش از این نسخه های تقلبی از ابزار تبادل ارز مجازی بینانس نیز به آن راه پیدا کرده بود.

به نظر می رسد که علی رغم استقبال کاربران از  گوگل پلی که حالا از اپ استور هم پیشی گرفته، تعداد بالای نرم افزارهای موجود در آن باعث ناکارامدی راهکارهای نظارتی بر آن شده است، چون هر چند وقت شاهد انتشار برنامه های تقلبی از قبیل واتس اپ و بدافزارهای مخربی هستیم که می تواند اعتبار این پلتفرم را زیر سوال ببرد.