کارشناسان اقتصادی با بررسی دنیای ارزهای مجازی فهمیدند که هفته ای یک ارز دیجیتال تازه به دنیا معرفی می شود که هزینه برق مصرفی آن بسیار بالا است.
تعداد ارزهای مجازی موجود در جهان به بیش از ۲ هزار ارز رمزنگار رسیده است و تقریبا هر هفته یک ارز دیجیتال پا به دنیای ارزهای رمزنگار می گذارد. با این حال  از لحاظ قیمت و محبوبیت بیت کوین همچنان یکه تاز ارزهای مجازی است.
خیلی از افراد هم اکنون پس اندازهای خود را صرف خرید ارزهای رمزنگار کرده اند و در مقوله سرمایه گذاران ارز رمزنگار قرار گرفته اند.
این ایده که با وصل شدن رایانه ها به اینترنت می توان ارز رمزنگار تازه ای با سودآوری فراوان ایجاد کرد خیلی جالب به نظر می رسد. ولی هزینه ی برق مصرفی برای استخراج ارز رمزنگار خیلی بالا است.
اخیرا بررسی ها نشان می دهد که ونزوئلا از لحاظ قیمت برق، ارزان ترین مکان در دنیا برای استخراج ارز رمزنگار محسوب می شود. برای ایجاد یک واحد بیت کوین در ونزوئلا تنها به تقریبا ۵۳۰ دلار نیاز است. این قیمت کمتر از نصف هزینه ای است که باید در دومین کشور ارزان جهان برای ایجاد ارز رمزنگار یعنی ترینادا و توباگو با هزینه یکهزار و ۱۹۰ دلار صرف کرد.
همچنین در ازبکستان با صرف هزینه تقریبا هزار و ۷۹۰ دلار می توان یک بیت کوین استخراج کرد که عنوان سومین کشور ارزان جهان را به خود اختصاص داده است.
برای استخراج یک بیت کوین در کره جنوبی که بزرگ ترین بازار ارز دیجیتال جهان را در اختیار دارد باید ۲۶ هزار و ۱۷۰ دلار هزینه شود و در کشورهای اروپای غربی هزینه استخراج بیت کوین ۱۷ هزار و ۵۶۶ دلار و این رقم در بحرین ۱۶ هزار و ۷۷۳ دلار برآورد شده است.