در حالی‌که بعضی از کشورها استفاده از ارزهای مجازی را راهکاری برای حذف سلطه دلار در بازار جهانی تلقی می کنند، وزیر اقتصاد هند دستور داد قانون استفاده از این نوع ارزها تا دو ماه دیگر در این کشور آماده شود.

از زمان پیدایش ارزهای مجازی تا حالا که معروف ترین آن ها بیت‌ کوین است و ارزش آن از چند سنت تا ۲۰ هزار دلار نیز رسید، بحث‌ های فراوانی در مورد انجام مبادلات و تجارت‌ جهانی با این ارزهای مجازی صورت گرفته است. با این حال تعدادی از کشورها مقررات لازم برای انجام مبادلات با این ارز را تدوین می‌ کنند.

وزیر اقتصاد هند نیز به جمع موافقان استفاده از این ارز پیوست و دستور داد در دو ماه آینده مقررات، قوانین و چارچوب‌ هایی آماده شود تا در صورت اجرایی شدن این طرح به مشکل برخورد نکنند. دولت هند تصمیم دارد چارچوب‌ های مقررات را برای مدیریت معاملات با این نوع ارز تدوین کند.

موافقان این نوع ارز می‌ گویند ارزهای مجازی قادرند در کشورهایی که پول کم‌ ارزشی دارند مفید و مؤثر باشد. در این بین ونزوئلا که پول کم‌ ارزشی دارد و تورم در این کشور تا ۷۰۰ درصد هم افزایش داشت، به دنبال ساخت ارز مجازی به نام پترو است و قرار بر این شده که پیش‌ فروش نفت خود را با این ارز انجام دهد.

روسیه نیز اجازه داده است تا شرکت‌ ها در این کشور با ارزهای مجازی سرمایه‌ گذاری داشته باشند.

به نظر میرسد که چین و روسیه  حامیان اصلی این نوع ارز باشند تا باعث کم رنگ شدن سلطه ی دلار در بازارهای جهانی شوند.

از سویی دیگر بعضی هم استفاده از آن را به دلایلی، در تجارت جهانی و مبادلات بین‌ المللی صلاح نمی‌ دانند.این مخالفان می‌ گویند این ارزها قابل ردیابی نیستند. فرار مالیاتی در معاملات با ارزهای مجازی خیلی زیاد است و امکان پولشویی هم وجود دارد و به خاطر اینکه امکان ردیابی وجود ندارد، اکثر مجرمان و بزهکاران خواهان استفاده از این نوع ارز هستند.