خوزه ویلما مورا، وزیر بازرگانی خارجی ونزوئلا از احتمال تجارت این کشور با روسیه با استفاده از ارز دیجیتال ملی یعنی “پترو” خبر داد.

وزارت امور خارجه ونزوئلا گفت که استفاده از پترو برای معاملات بین المللی در دستور کار کمیسیون تجاری ونزوئلا-روسیه قرار گرفته است. بر اساس گفته های مورا، طرف قرارداد ونزوئلا، شرکت روسی “کاماز” است که آن را به عنوان یکی از غول های کامیون سازی روسیه می شناسند.

بر اساس اظهارات مورا این قرارداد شامل خرید قطعات اصلی و یدکی خودرو است که احتمالا  یکی از گزینه های پرداخت قرارداد با ارز پترو خواهد بود.

طبق گفته ی این سیاستمدار، طرف روسی هم به خرید کالاهای مختلف مثل فولاد، آلومینیوم، گل، قهوه و کاکائو از ونزوئلا علاقه مند بوده است.

ونزوئلا نخستین کشوری بود که به صورت رسمی از ارز دیجیتال ملی خودش رونمایی کرد. طبق اعلام دولت، این ارز دیجیتال مبتنی بر نفت در پیش فروش اولیه بیش از ۵ میلیارد دلار سرمایه جذب نموده است.

یکی از دلایل ایجاد این ارز دیجیتال، رهایی از بند تحریم های آمریکا عنوان شده است. این در حالی است که چندی قبل ترامپ معاملات این ارز دیجیتال را برای آمریکایی ها ممنوع اعلام کرد و آن را به منزله ی نقض قوانین تحریم ها دانست.

خبرها می گویند که ونزوئلا قصد ایجاد یک ارز دیجیتال دیگر این بار مبتنی بر طلا و جواهرات گران قیمت را نیز دارد.