بانک مرکزی پاکستان با انتشار دستورالعملی، استفاده کردن از ارزهای مجازی را در مبادلات این کشور ممنوع و غیرقانونی اعلام کرد.
در دستورالعمل بانک مرکزی پاکستان به مدیران ارشد بانک ها و موسسات مالی و اعتباری و ارائه دهندگان خدمات مالی اعلام شده است :
“ارزهای مجازی مثل بیت کوین، لیتکوین، پاک کوین، واین کوین یا ارزهایی نظیر آن اسناد قانونی برای مبادلات در پاکستان نیستند.”
در ادامه ی این دستورالعمل آمده است :
“بانک مرکزی پاکستان به هیچ شخص یا نهادی درباره ی صدور، فروش، خرید، مبادله یا سرمایه گذاری در هر نوع از ارزهای دیجیتال مجوزی صادر ننموده است.”
بانک مرکزی پاکستان در آخر دستورالعمل خود، بانک ها و موسسات مالی و اعتباری این کشور را از استفاده، تجارت، نگهداری، انتقال سرمایه و سرمایه گذاری در ارزهای مجازی بر حذر داشته است.
ارز دیجیتال (Cryptocurrency) شکلی از پول الکترونیکی و رمز گذاری شده است. اکثر ارزهای دیجیتال به منظور حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.
ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که از رمزنگاری برای انتقال در اینترنت استفاده می کنند، اما گفته می شود رمزنگاری های ارزهای دیجیتال قابل هک و پیگیری نیستند.
بیت کوین، اتریوم، ریپل و لایت کوین از معروف ترین ارزهای دیجیتال هستند.
بعضی از کشورها به دلیل مشکلات بیت کوین مثل فرار مالیاتی، پول شویی، تأثیر مخرب در اقتصاد و مشخص نبودن مالکیت آن ها، استفاده از ارزهای دیجیتالی را ممنوع کرده اند.