معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طرح سه پیشنهاد در زمینه ی ساخت ارز دیجیتال ملی خبر داد.

نصرالله جهانگرد در این رابطه گفت :

خوشبختانه تکنولوژی بلاک‌ چین که بستری برای ارزهای دیجیتال است، در ایران نیز وجود دارد و در حال مطالعه و پژوهش در این زمینه هستیم.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از بررسی سه پیشنهاد برای طراحی پول‌ های دیجیتال و مذاکره با بانک مرکزی در این زمینه خبر داد.

وی افزود :

تاثیر تکنولوژی بر شبکه مخابراتی و جریان اطلاعات و همچنین سرویس هایی که بر آن سوار می شود موضوع مهم و قابل توجهی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. ارزهای دیجیتال که یکی در بستر بلاک چین اجرا می شود، حدود یک دهه است که شکل گرفته و در حال مبادله و معامله میان مردم است و اگر در اقتصاد ایران از آن غفلت شود به طور جدی خسارات و لطماتی را به دنبال خواهد داشت.

جهانگرد با تاکید بر اینکه تکنولوژی ارزهای دیجیتال، فرصت جدید و بزرگی است، افزود :

وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات در این خصوص اعلام آمادگی کرده است، اما اجرای سرویس ارزهای دیجیتال یک اقدام مشترک بانکی و تکنولوژی است که در همین رابطه با بانک مرکزی مذاکراتی در حال انجام شدن است.

سه پیشنهاد بر روی میز قرار دارد

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از سه پیشنهاد در این زمینه خبر داد و گفت :

سه موضوع ارزهای دیجیتال اختصاصی، ارز دیجیتال کنسرسیومی با کشورهای مورد نظر و همچنین رگولیت کردن ارزهای دیجیتال جهانی در دست بررسی هستند.

ایشان درباره ی امکان معامله و مراودات بین المللی با بیت کوین توضیح داد :

در حال حاضر در دنیا با بیت کوین مراودات جهانی انجام می شود و از امسال هم دولت های مختلف شروع به ساخت ارزهای دیجیتال اختصاصی ملی و ترکیبی کرده اند. به طور مثال اتحادیه اروپا یا انگلستان، هر کدام به طور جداگانه در حال ساخت ارزهای دیجیتال مختص به خود هستند و روسیه و چین هم در حال انجام اقداماتی در این زمینه هستند. ما هم باید این موضوع را در دست بررسی قرار دهیم تا مشخص شود که چه اقدامی را باید در زمینه این ارزها داشته باشیم و حالا هم در حال مذاکره با بانک مرکزی در این مورد هستیم.