کاهش ارزش بیت‌ کوین و پیش‌ بینی‌ های افرادی مثل وارن بافت موجب شده است خیلی آن را یک تب زودگذر بپندارند؛ اما مؤسسه‌ ی Fundstrat پیش‌ بینی کرده است که ارزش بیت‌ کوین در سال ۲۰۲۰ به ۹۱ هزار دلار خواهد رسید.

بعد از آنکه ارزش بیت‌ کوین در سال ۲۰۱۷ سیری صعودی به خود گرفت، ناگهان شاهد کاهش ارزش این پول رمزنگاری شده طی ماه‌ های اخیر بودیم. این کاهش به‌ شکلی بود که ارزش بیت‌ کوین در بعضی اوقات به نصف کاهش پیدا کرد. همزمان با کاهش ارزش بیت‌ کوین، تعدادی از کارشناسان و تحلیل‌ گران دنیای اقتصاد مثل وارن بافت اعلام کرده بودند که ارزش آن در آینده‌ ای نزدیک به صفر میرسد و دیگر خبری از این پول رمزنگاری شده نخواهد بود. افرادی مثل وارن بافت پول‌ های رمزنگاری شده و به ویژه بیت‌ کوین را یک حباب بی‌ ارزش فرض می کنند.

تام لی، تحلیل‌ گر و مدیر ارشد تحقیقات مؤسسه‌ ی Fundstrat Global Advisors نظری متفاوت از وارن بافت دارد. به اعتقاد این کارشناس ارزش بیت‌ کوین تا مارس ۲۰۲۰ روندی صعودی در پیش میگیرد و در نهایت در این بازه‌ ی زمانی به بیش از ۹۱ هزار دلار میرسد. تام لی به همراه تیم تحقیقاتی خود اقدام به تحلیل و بررسی داده‌ های موجود از نوسانات قیمت بیت‌ کوین در سال‌ های اخیر کرده است تا برآوردی بلند مدت برای نوسان قیمت این پول رمزنگاری شده داشته باشد. در بررسی مورد نظر داده‌ های مربوط به هزینه‌ ی معدن‌ کاوی به‌ صورت ساعتی، روزانه و ماهانه مورد محاسبه قرار گرفته است.

تام لی هفته‌ ی قبل شاخص تازه ای به‌ عنوان شاخص افول بیت‌ کوین (Bitcoin Misery Index) معرفی کرد که در این هفته به پایین‌ ترین نرخ خود در طول ۸ سال گذشته رسیده است. بر اساس اطلاعات ارائه‌ شده، هر قدر این شاخص پایین‌ تر باشد، آینده‌ ی بیت‌ کوین به همان میزان امیدوار کننده‌ تر خواهد بود.

همچنین لی نمودار تازه ای ارائه کرده که در آن چهار کاهش ارزش بزرگ بیش از ۷۰ درصد بیت‌ کوین از سال ۲۰۱۰ به این سو مشخص شده است. با توجه به افزایش ارزش بیت‌ کوین بعد از سه کاهش شدید ارزش، انتظار می‌ رود در آینده هم شاهد افزایش ارزش آن باشیم. البته نمی‌ توان با اطمینان در این رابطه اظهار نظر کرد؛ چون بیت‌ کوین و ارزش آن از عوامل مختلفی تأثیر می‌ پذیرد که از آن جمله‌ باید به قوانین رگولاتوری اشاره کرد که به‌ تنهایی تأثیر خیلی زیادی روی کاهش یا افزایش ارزش بیت‌ کوین دارد.

باید دید آیا بنا بر تحلیل‌ های تام‌ لی شاهد افزایش ارزش بیت‌ کوین خواهیم بود یا نه؟