چین یکی از کشورهایی است که قاطعانه با عرضه و داد و ستد ارزهای رمزپایه مخالف است، ولی این مسئله به معنای پشت کردن این کشور به پول دیجیتال نیست.

رییس بانک خلق چین PBOC، طی کنفرانسی در پکن اعلام نمود که پول نقد نهایتا به کلی از چرخه ی مالی این کشور حذف می شود. او افزود ارز دیجیتال ارزانتر بوده و روش های پرداخت مناسب تری دارد، پیگیری آن هم راحت تر است به همین دلیل این کشور در پی حرکت در این مسیر است.

او از سوی دیگر تاکید کرد که ارزهای رمزپایه بیشتر از اینکه در حوزه ی پرداخت کارایی داشته باشند، به عنوان یک سرمایه گذاری مخاطره آمیز مورد استفاده قرار گرفته اند و به همین دلیل هیچ خدمتی به این کشور نخواهند کرد. او که به زودی بازنشسته می شود، گفت:

باید از اشتباهات بزرگ و غیرقابل جبران مثل ایجاد محصولاتی که توهم یک شبه ثروتمند شدن را برای مردم ایجاد کنند اجتناب کنیم.

از سخنان این مقام بلند پایه چنین برداشت می شود که چین به توسعه ارزهای مجازی علاقه ای ندارد ولی او در مهرماه مدعی شده بود که توسعه ی الگوریتم های مورد نیاز برای توسعه ارز رمزپایه چینی با موفقیت به پایان رسیده و مورد استقبال خیلی از متخصصان و مقامات قرار گرفته است.

زمانی چین مرکز تبادل ارزهای رمزپایه از جمله بیت کوین محسوب می شد ولی در شهریور ماه استفاده از پول مجازی بیت کوین و سرمایه گذاری از طریق آن در این کشور ممنوع شد؛ با این حال هنوز هم به لطف محوببیت پلتفرم های توسعه یافته توسط هلدینگ های «علی بابا» و «تنسنت» در صدر پرداخت های دیجیتال دنیا قرار دارد.

برخلاف رییس بانک خلق چین، چند روز پیش بانک مرکزی سوئد این هشدار را داده بود که روند سریع حذف پول نقد در این کشور به عدم یکپارچگی زیرساخت های لازم برای استفاده از سکه و اسکناس منجر شده و کارایی و امنیت سیستم مالی را تضعیف می کند.