ارز لجیت کوین Legitcoin در سایت Legitcoin.me به قیمت ۱٫۳۵ دلار در ازای هر LEGIT در حال فروش است و سازنده های آن ادعا دارند که تا مارس ۲۰۱۸ ارزش آن به ۷۰ دلار میرسد. آن ها سرمایه گذاران را امیدوار می‌ کنند که سرمایه ی خود را با خریدن ارز Legitcoin حدود ۳۵ برابر زیاد کنند.

معمولا وقتی کسی در حال تلاش برای فروختن یک محصول سرمایه گذاری است، از بیان اظهارات عجیب درباره ی ارزش آینده ی این سرمایه گذاری اجتناب می‌ کند. لجیت محصول یا خدماتی را در اختیار ندارد و حتی به فکر رفع هیچ مشکلی نیست. با وجود کمبود کل ارزش، این شرکت ادعا می‌ کند که ارزش این توکن در عرض چند هفته زیاد می شود! حال نگاه واضح تری به موضوع می اندازیم که آیا لجیت کوین کلاهبرداری است یا اینکه یک فرصت سرمایه گذاری کاملا قانونی است.

شبکه ی Legitcoin چطور کار می‌ کند؟

همان‌گونه که ذکر شد، لجیت کوین هیچ محصول و یا خدماتی در روند توسعه خود ندارد. این شرکت ادعا نمی‌ کند مشکلی را حل می کند و هیچ مشارکتی با شرکت‌ های موجود ندارد. توکن‌ ها هیچ ارزش ظاهری ندارند. آن ها فقط توکن‌ های خودسرانه اختراع شده توسط یک کلاهبردار هستند.
با وجود نداشتن ارزش کلی ، ارز لجیت کوین از طریق ICO با قیمت نیم دلار برای هر توکن، ۲۰ میلیون علامت LEGIT را به فروش می‌ رساند. بر طبق گفته های سازندگان این ارز، توکن‌ها تا ماه مارس ۲۰۱۸ به ارزش ۷۰ دلار خواهند رسید. پس ابتدا به نظر هیچ خطری برای این سرمایه گذاری وجود ندارد.

تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال ادعا دارند که کارت توسعه بدهی دارد. با این حال، هیچ دلیل اثبات کننده‌ ای وجود ندارد که این کارت بدهی وجود دارد. همچنین آن ها ادعا دارند که لجیت در همه ی صرافی‌ های بزرگ در آینده نزدیک فهرست شده است.

نقشه ی راه شرکت شامل تمام ویژگی‌ هایی است که می‌ توانید در یک سکه ی کلاهبرداری ببینید. با توجه به وب سایت رسمی، همه ی این ویژگی‌ ها به شما کمک می‌ کنند تا فورا ثروتمند شوید بدون هیچگونه ریسکی!

بررسی ICO لجیت کوین

چیزی حدود ۶۶ درصد از کل عرضه لجیت کوین به طور عمومی از طریق ICO توزیع می‌ شود. توکن‌ های باقی مانده برای بنیاد لجیت ۲۰ درصد، تیم ۱۰ درصد و مشاوران و پشتیبانان اولیه ۴ درصد است. مشخص نیست که بنیاد لجیت چیست یا جایی که پول استفاده می‌ شود کجاست؟ وب سایت رسمی اهداف مبهم مالی مثل پروتکل، بازاریابی و عملیات را ذکر می‌ کند. معلوم نیست در واقع چه تعداد Legitcoin وجود دارد. این شرکت ادعا دارد که ۲۰۰ میلیون توکن در ICO توزیع می شود که کل عرضه ۶۰ میلیون را می‌ دهد. با این حال ۲۰ میلیون نیز به عنوان مسئله توکن مجموع ذکر شده است.

ICO از ۹ ژانویه آغاز شد و تا ۱۵ فوریه ۲۰۱۸ به پایان می‌ رسد. در طی فروش صفر، با قیمت نیم دلار به ازای هر لجیت، فروش می‌ شود و تا انتهای فروش به ۲ دلار افزایش پیدا می کند.

چه کسی پشت Legitcoin است؟

ارز دیجیتال لجیت کوین به دست مارک لی و استیو فورستر تأسیس شد. اطلاعات کمی درباره ی هر شخص موجود در وب سایت رسمی وجود دارد. مثلا هیچ‌ توضیحی در مورد مدارک تحصیلی آن ها وجود ندارد و هیچ اطلاعاتی درباره ی تجربه ی کار قبلی آن ها در دست نیست. ما پیوندی به نمایه LinkedIn یا بقیه ی نمایه‌ های عمومی برای تأیید هویت آنها نداریم.خانمی نیز به نام جسیکا لی به عنوان CMO معرفی شده است. اما ظاهرا تمام این اسم ها تقلبی هستند.

این شرکت مکان یا اطلاعات بیشتری در مورد پروژه ی خود برملا نمی‌ کند. در این صورت می‌ توان ادعا داشت که هیچ‌ شفافیتی درباره ی لجیت وجود ندارد.

نتیجه گیری

اگر کسی تلاش کرد یک نسخه ی خالی کاغذی را ۲ دلار به شما بدهد، ادعا می کند که تا پایان سال ۲۰۱۸ به ارزش ۲۰۰ دلار می‌ رسد، آیا شما این مبلغ را ۲ دلار می‌ گیرید؟ احتمالاً خیر. این کاری است که Legitcoin در حال تلاش برای انجام آن است.

به نظر کلاهبرداری کامل با هیچ محصول واقعی، خدمات یا ارزش انجام نشده است. در واقع، فقط ارزش سکه از وعده گروه توسعه بیرون می‌ آید. این گروه ادعا دارد که سکه در مارس ۲۰۱۸ به ارزش ۷۰ دلار میرسد و تا آخر سال افزایش می یابد. اما مدرکی مبنی بر حمایت از این ارزیابی وجود ندارد و دلیلی نیست که اعتقاد داشته باشید LEGIT حتی به ارزش ۱۰ دلار برسد.

پس به این نتیجه میرسیم که Legitcoin یکی دیگر از سکه‌ های کلاهبرداری است. این چیزی است که از فرصت سرمایه گذاری قانونی دورتر است.