تحلیل مقامات آمریکایی نشان می دهد که کره شمالی در سال ۲۰۱۷ میلادی بخشی از تحریم ها را با انجام تراکنش ۲۰۰ میلیون دلاری با بیت کوین دور زده است.
مقامات آمریکایی اعلام نمودند که برآوردهای انجام شده حاکی از آن است که کره شمالی در سال قبل میلادی بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار از تراکنش های خود را در قالب ارز دیجیتال انجام داده است و این به معنی کم رنگ شدن تاثیر تحریم های سفت و سخت بین المللی علیه این کشور به علت انجام آزمایشات موشکی و هسته ای کره شمالی است.
در همین حین “پریسیلا موریچی” افسر سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با رادیو آزاد آسیا، گفت :
“برآوردهای انجام گرفته شده نشان از بکارگیری ۱۱ هزار بیت کوین توسط پیونگ یانگ برای انجام بخشی از تراکنش های خود در سال ۲۰۱۷ میلادی دارد.”
این مقام رسمی آمریکایی ادامه داد که اگر تراکنش ها در اواسط دسامبر با احتساب قیمت تقریبا ۲۰ هزار دلاری برای هر واحد بیت کوین در نظر گرفته شود، تراکنش ها ۲۱۰ میلیون دلار خواهد بود.
“پریسیلا موریچی” که در هم اکنون در بخش امنیت سایبر مشغول به کار است، گفت:
“این بیت کوین ها از طریق استخراج یا هک کردن به دست کره شمالی رسیده است.”
کارشناسان امنیت مالی باور دارند که کره شمالی در حال استفاده از بازار ارز مجازی به منظور ترزیق پول نقد به اقتصاد تضعیف شده خود به دلیل تحریم های شدید بین المللی است.
بر اساس این گزارش، کره شمالی متهم به سرقت آنلاین ۸۱ میلیون دلار از بانک بنگلادش در سال گذشته میلادی و خرید نفت از کشورهای خاورمیانه با استفاده از ارز رمزنگار است.