با همکاری وزارت امور خارجه آمریکا و کوکاکولا، بلاک چین در خدمت مبارزه با کار اجباری خواهد بود.

شرکت کوکاکولا، غول نوشابه های آمریکا، قصد دارد با کمک وزارت امور خارجه و سه شرکت دیگر پروژه ای را آغاز نماید که در آن برای همه ی کارگران دنیا با استفاده از فناوری بلاک چین یک رجیستری امن ساخته می شود.

طبق اعلام سازمان بین المللی کار قریب بر ۲۵ میلیون نفر در دنیا در شرایط اجباری کار می کنند. ۴۷ درصد از این آمار ساکنین منطقه ی آسیا-اقیانوسیه هستند.

به واحدهای تولید نوشیدنی سفارش شده است که به مسئله ی کار اجباری در کشورهای تولید کننده ی نیشکر توجه داشته باشند. بنا به مطالعاتی که سال قبل توسط سازمان شفافیت زنجیره تأمین کالا انجام شد، بیشتر شرکت های تهیه مواد غذایی و نوشیدنی در رسیدگی به این مشکل، کوتاهی می کنند.

ولی پروژه ی تازه ای که در نظر گرفته شده، با کمک اعتبار و قابلیت دفتر کل توزیع شده در بلاک چین، برای کارگران و قراردادهای آن ها یک دفتر ثبت مطمئن ایجاد می کند.

برنت ویلتون رئیس انجمن حقوق کار در کوکاکولا گفت :

ما با این پروژه همکاری می کنیم تا در زنجیره ی تامین کوکاکولا، میزان شفافیت و کارایی روند تایید را در ارتباط با قانون کار بالا ببریم.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به این پروژه خوش بین است. طبق گفته ی وی ، شاید بلاک چین قادر نباشد شرکت ها را مجبور به رعایت همه ی جوانب قراردادها و اخلاق حرفه ای کنند، ولی می تواند با ارائه ی یک زنجیره ی خاص از شواهد، آن ها را ملزم به پیروی از قانون کند.

این نخستین پروژه ی بزرگ وزارت امور خارجه ی آمریکا در خصوص حقوق کار است که در آن از بلاک چین استفاده می شود. به نقل از این سازمان دولتی، بلاک چین می تواند ابزار مفیدی در توسعه اجتماعی باشد.

پلتفرم مبتنی بر بلاک چین این پروژه توسط شرکت فناوری (Bitfury Group) در آمریکا ساخته می شود. خدمات مرتبط با بلاک چین نیز از سوی (Emercoin) ارائه خواهند شد.