در سال های اخیر، استخراج پول های مجازی به کسب و کاری بزرگ تبدیل شده است و به خاطر علاقه مندی مردم به این نوع پول ها، خرید کارت گرافیک، مادربورد و منابع تغذیه برای گیمرها خیلی سخت شده است.

به همین دلیل هم انویدیا از خرده فروشان درخواست کرد که با گیمرها کنار بیایند و پیدا کردن کارت گرافیک را برای آن ها آسان تر کند.

یونیسف به تازگی با در نظر گرفتن این مسئله از گیمرها درخواست کرده است که در صورت در اختیار داشتن امکانات لازم، اتریوم استخراج کرده و به نهادهای خیریه ببخشند.

این پروژه که “نقاط عطف” نام گرفته است هم راستا با طرح های دیگری است که بر بستر بلاک چین شروع شده اند. یونیسف قبلا به دلیل ماهیت شفاف تراکنش های مالی صورت گرفته بر بستر بلاک چین و حذف واسطه ها از معاملاتش از این تکنولوژی برای کاهش قابل توجه هزینه هایش کمک گرفته است. همزمان سازمان جهانی غذا هم از اتریوم برای تحویل ژتون غذا به مقدار ۱.۴ میلیون دلار به پناهجویان سوری در اردن استفاده کرده است.

ولی موفقیت برنامه ی جهانی غذا در اردن بعد از اجرای پروژه های مشابه آن در پاکستان اتفاق می افتد. مدیر نوآوری این سازمان یعنی رابرت آپ در این رابطه خاطر نشان کرد :

ما احساس می کنیم که در نقطه ی آغاز قرار داریم. موارد مصرف بالقوه ای برای بلاک چین وجود دارد که می توانند به شکل قابل توجهی نحوه ی کمک رسانی، اثربخشی و امنیت پروژه های ما را تحت تاثیر قرار دهند.

بلاک چین جزو تکنولوژی های جدیدی است که به شدت مورد توجه سازمان های غیرانتفاعی قرار گرفته و دلیل آن هم سهولت انتقال پول از طریق آن و رساندنش به دست پیمانکاران در نقاط مختلف دنیاست. ولی با توجه به محبوبیت این فناوری در بین تبهکاران، انتظار می رود که موانع قانونی زیادی در آینده ای نزدیک جلوی آن قرار بگیرد و این مسئله سازمان های خیریه را با مشکل مواجه کند. از سوی دیگر، سقوط ادامه دار ارزش بیت کوین، سوددهی کسب و کارهای مبتنی بر آن را به شدت زیر سوال برده است.