۲۰ سال دیگر، وقتی که به وضعیت امروز نوسانات بازار بیت کوین و سایر رمزارزها نگاه بیندازیم، چه احساسی خواهیم داشت؟

طی هفته‌ های اخیر ارزش بیت کوین، اتریوم، ریپل، لایت کوین و سایر ارزهای دیجیتال با نوسانات فراوانی همراه بوده است. هر صعود شدید، با یک سقوط شدید دنبال شده و می‌ توان گفت که صعودو سقوط های شدید، هر کدام تنها چند روز تا چند هفته دوام داشته‌ اند.

سوداگران و واسطه‌ ها تا امروز بیشتر از همه از این چرخ‌ و فلک ارزهای دیجیتال سود برده‌ اند. ولی مشکل این است که هیچ تاجر ریسک‌ پذیری آنقدر هوش ندارد که روندهای اخیر این بازار را ارزیابی کند.

بعضی ها اعتقاد دارند که دیر یا زود دلال هایی که وارد این عرصه‌ شده‌ اند، خود را در سمت اشتباه این بازار می بینند و ثروت‌ های فراوانی را که در مراحل نخست به دست آورده‌ اند از دست خواهند داد.

به خاطر همین است که سرمایه‌ گذاران ارزهای رمزنگاری‌ شده، باید افق دیدی فراتر از نوسانات حال حاضر داشته باشند و بپرسند که این ارزها در ۲۰ سال آینده چه جایگاهی دارند.

بنیان‌گذار و رئیس شرکت مدیریت ثروت لابروم یعنی جیسون لابروم میگوید:

اکنون تقریبا هر چیزی که به آینده‌ ی بیت کوین ربط دارد قابل‌ تامل است. وقتی می‌ بینیم مردم عادی با چه انگیزه‌ هایی بیت کوین میخرند، وحشت میکنیم. آن‌ ها فقط دارایی را می‌ بینند که به طور ناگهانی ارزش زیادی پیدا کرده. مانند این است که مردم شاهد باشند که یک راهپیمایی در خیابان برگزار شده و بی هیچ دلیلی به جمعیت بپیوندند.

ولی لابروم ایده‌ ی واضحی از اینکه ارزهای دیجیتال در ۲۰ سال آینده کجا خواهند بود ندارد. وی ادامه میدهد:

جالب است بدانیم که ۲۰ سال آینده، وقتی به مکالمات امروزمان درباره‌ ی بیت کوین نگاه میکنیم چه احساسی داریم! ممکن است تا آن زمان ارزهای دیجیتال بخشی از زندگی روزمره‌ ی مردم باشند یا ممکن است مانند یک روند قدیمی به فراموشی سپرده‌ شده باشند.

متیو شوات، مدیر ارتباطات Holo، با دیدگاه بدبینانه‌ ای از پول‌ های رمزنگاری‌ شده صحبت میکند:

تا سال ۲۰۳۸، دلار، یورو و سایر ارزهای ملی از بین رفته‌ اند، اما این موضوع شامل بیت کوین و نسل فعلی ارزهای دیجیتال هم می شود.

ولی شوات به فناوری بلاک چین خوش‌ بین است. او در این مورد میگوید:

بلاک چین صرفا تحت تأثیر توکن‌ های فعلی تضعیف نمی‌ شود؛ بلکه به یک اکوسیستم پویا و پرحرارت سیگنال‌ های رمزنگاری دیجیتال تبدیل می‌ شود که هر کدام به‌ منظور شفاف‌ سازی یک جریان فعالیت خاص طراحی‌ شده‌ اند. جوری که افراد، سازمان‌ها و جامعه هایی که از این فناوری استفاده می کنند بهتر قادر هستند مسیر اصلی جریانات را تشخیص داده و فعالیت‌ های خود را کنترل کنند.

هنوز معلوم نیست که ارزهای رمزنگاری‌ شده و تکنولوژی‌ های پشت آن‌ ها در ۲۰ سال آینده به چه جایگاهی دست پیدا کرده اند اما یک نکته واضح است : نوسانات بازار ارزهای دیجیتال همچنان پیش‌ بینی‌ ناپذیر است و این بازی بیشتر از سرمایه گذاران به سود سوداگران و دلال ها خواهد بود.